10 nejnebezpečnějších mořských zvířat na světe

8. dubna 2010 v 17:51 | Ryan

→tn.nova.cz←

Přečtěte si článek o 10-ti nejnebezpečnějších mořských zvířat na světe a předem vás můžu uklidnit tak, že většina žije v Austrálii.


Mysleli jste si, že žralok je to nejhorší nebezpečí, které na vás v moři číhá? Omyl, v pořadí největších mořských nepřátel člověka skončil až na osmém místě.

Když minulý týden potopily obří medúzy japonskou rybářskou loď, začalo se o nich psát jako o zvířeti, které je pro člověka na moři nejnebezpečnější. Ale existují tvorové, kteří pro potápěče nebo plavce představují ještě větší riziko. Podívejte se na desítku tvorů, kteří představují v moři pro člověka největší riziko:

10. místo: zubaté murény

Čtyři metry dlouhý sval s řadou špičatých zubů - tak vypadají největší murény. Na člověka sice neútočí, přesto se v posledních letech staly jednou z nejčastějších příčin zranění potápěčů. Po většinu dne se murény skrývají v dírách, ve skalách nebo mezi korály a odtamtud útočí na menší rybky. Neopatrný plavec, který jim ruší kořist, se snadno může stát cílem jejich kousnutí. Mají sice poměrně malé tlamy, ale zuby v nich jsou nesmírně ostré.
Často potrhají svaly a šlachy a protože bývají plné špíny a bakterií, mohou způsobit vážné nemoci.

Muréna
Foto: WikiMedia Commons


9. místo: barakuda loví lidi

Soltýn barakuda vypadá jako štika. Až na to, že žije v moři, měří až 180 centimetrů a rád se zakousne i do člověka. Nepovažuje ho za kořist, naopak - myslí si, že člověk je nějaký větší dravec, ze kterého by mohlo kápnout něco dobrého. Proto ho ve vodě ve velkých hejnech sleduje a když to vypadá, že potápěč něco upustí, barakuda po tom chňapne. S jejími až 30 centimetrů velkými čelistmi to pak pro člověka často neskončí dobře… Na následky zranění s barakudou se neumírá, ale jsou velmi bolestivé a dlouho se hojí. Doporučuje se, aby plavci v místech, kde mohou barakudy potkat, raději nenosili nic blýskavého - to prý tyto ryby láká k zakousnutí nejvíc.

Barakuda
Foto: WikiMedia Commons

8. místo: žraloci - přeceňovaní zabijáci
Žraloci mají na svém kontě nejvíc mrtvých, ale je to především proto, že je jich tolik druhů. Nejnebezpečnější je "velký bílý" - neboli lidožravý žralok. Statistika říká, že ročně dojde k pěti až deseti smrtelným útokům na člověka, je však zkreslená údaji z II. světové války, kdy tyto paryby útočily na námořníky z potopených lodí. Například v roce 2008 zabili žraloci bílí jen jediného člověka.

Lidé totiž žralokům moc nechutnají - jsou moc hubení a mají moc kostí. Proti žralokům se dá také relativně dobře chránit - pomocí sítí, sprejů a dalších pomůcek.


Bílý žralok
Foto: WikiMedia Commons

7. místo:  perutýn - smrtící krasavec

Perutýn je nádherná ryba, kterou potápěči rádi pozorují. Ale může se pro ně stát i velkým problémem. Na člověka sice neútočí, není na to ostatně ani dost velký, ale v sebeobraně ho může pobodat. Jed je velmi prudký, ale člověka většinou nezabije. Smrt hrozí jen pokud má člověk nějaké další zdravotní problémy. Perutýn je nebezpečný zejména proto, že se rozšířil po celém světě. Riziko hrozí i při požívání jeho masa - jedná se sice o vyhlášenou pochoutku, ale když se špatně připraví, jde hostovi o život… Zvláštností je, že proti jedu perutýna nejlépe zabírá jed jiné jedovaté ryby - odrance.


Perutýn
Foto: WikiMedia Commons

6. místo: odranec - obojživelná ryba z kamene a jedu

Odranec, kterému se říká i "kamenná ryba", vypadá opravdu jako plovoucí kus kamene. Strašidelný vzhled ryby odpovídá její pověsti: jedná se o nejjedovatější rybu na světě. Za rok otráví asi 25 plavců v mořích u břehů Austrálie. Žije u dna, moc se nehýbe, vypadá maskovaná jako kus korálu nebo skály a číhá tam na kořist. Jed má v trnech v zadní části těla - když na ni člověk šlápne, tak si do měkkého chodidla vstříkne prudký jed. Největší průšvih je, že odrance můžete potkat i na místě, kde ho vůbec nečekáte - na suchu. Tato ryba totiž dokáže přežít až 24 hodin bez vody, často leží zahrabaná na písku na pláži.

Odranec
Foto: WikiMedia Commons

Čím hlouběji se jed ze 13 ostnů dostane, tím horší má následky. Pokud se nepodá do několika hodin protijed, člověk umírá ve strašných bolestech. Ale i když oběť přežije, důsledky často trpí často až do smrti - může mít celoživotní poruchy nervové soustavy.


5. místo: mořský krokodýl - sedmimetrové monstrum z pravěku

Nejčastější smrtí, která vás může potkat při setkání s mořským krokodýlem, je infarkt. To není žádná nadsázka - právě šok je podle australských záchranářů nejčastějším následkem střetnutí s tímto zvířetem. Potkat ve vodě sedm metrů dlouhého (tj. dvakrát většího než průměrný bílý žralok) plaza, který je přes svou velikost obratný a rychlý plavec, to vyděsí i hodně odvážného člověka. V Austrálii zabijí krokodýli ročně přibližně jednoho až dva lidi - útoky většinou skončí smrtí.

Krokodýl mořský

Monstrum schopné žít v mořské i sladké vodě útočí na člověka velmi často. Tento krokodýl je nesmírně nebezpečný - při lovu je téměř neviditelný a útočí nesmírnou rychlostí. Nejčastěji se vrhá na kořist, která se přichází napít k řece. Útočí jí na krk, do kterého se zakousne a pak oběť strhává do vody, kde ji udusí. Ve vodě se na kořist vrhá od spodu, útočí na měkké břicho, do kterého se zakousne a vysílenou kořist táhne do hlubin.


4. místo: když se mořští hadi páří, tak koušou

Hadi jsou nebezpeční i na suchu, ale v moři představují ještě mnohem větší riziko. Existuje jich několik desítek druhů a většina z nich je jedovatá. Někteří se člověka bojí, jiní jsou naopak dost agresivní. Největší nebezpečí od nich hrozí v zimě, kdy se páří a jsou velmi popudliví. Dobrá rada, když potkáte v moři hada, je jít mu pro jistotu co nejrychleji z cesty.

Mořský had
Foto: WikiMedia Commons

Například had Pelamis platurus má prudší jed než jakýkoliv jeho suchozemský bratránek. Naštěstí pro lidi ve vodě většinou nesevře čelisti tak prudce, aby do oběti vstříkl dostatečně velkou dávku. Přesto představuje značné nebezpečí - stačí i malé množství, aby člověk v bolestech dostal křeče a utopil se. Jed je sice hodně silný, ale naštěstí ne prudký - bolesti přicházejí až půl hodiny po kousnutí.


3. místo: třicetimetrová medúza

Medúza zvaná portugalská galéra neboli měchýřovka portugalská je podivný tvor. Vlastně to není jediné zvíře, ale kolonie živočichů. Je rozšířená po celém světě, nejčastěji obtěžuje Australany, ale má ráda všechny tropické vody. Její jed je sice velmi prudký a bolestivý, ale člověka většinou nezabije. Přesto se pokládá za jedno z člověku nejnebezpečnějších zvířat.

měchýřovka portugalská
Foto: WikiMedia Commons

Měří maximálně 15 centimetrů, ale její hlavní chapadla mohou mít až 30 metrů! Díky tomu obsáhne v moři obrovskou oblast, celou pokrytou sítí plnou jedu. Vypadá zcela nevinně, asi jako pomačkaný igelitový pytlík. Příznaky po žahnutí zahrnují bolesti hlavy, mdloby a zvracení. Při plavání v hlubších vodách hrozí utopení ze šoku a bolesti. Letos v létě se dostaly až do Středozemního moře!


2. místo: vražedná chobotnice

Jedno z nejnebezpečnějších mořských zvířat světa je současně jedním z nejkrásnějších. Jedná se o modrokroužkovanou chobotnici Hapalochlaena, která žije poblíž australských břehů. Je sice bez chapadel velká jen jako golfový míček, ale její jed stačí na zabití 28 lidí. Navíc účinkuje nesmírně mrtev: pouhé tři minuty po zasažení upadá oběť do naprosté paralýzy a většinou se pak utopí. Tak krátký čas totiž nestačí k tomu, aby se člověk dostal do bezpečí na souš. Chobotnice žije v místech, kam se často dostávají lidé - nejčastěji ji najdete v pobřežních tůních poblíž pláží. Dokáže měnit barvy, proto je většinu času pro člověka neviditelná.

Chobotnice s modrýma tečkama
Foto: WikiMedia Commons

A co je vůbec nejhorší - dodnes se nepodařilo vyrobit účinný protijed. Postižení tedy mohou spoléhat jen na svůj pevný kořínek a štěstí. Když však přežijí prvních 24 hodin, mají vyhráno!


1. místo: mořská vosa s jedovatým žihadlem

A máme tu vítěze. Čtyřhranka fletcherova - tak se správně jmenuje medúza přezdívaná "mořská vosa". Na každém centimetru chapadel má přibližně tři miliony jedových buněk, každá obsahuje smrtelně jedovatý neurotoxin.
Medúza je velká asi jako kyblík, váží kolem dvou kilogramů a spoustu až tři metry dlouhých chapadel. Medúza žije v pobřežních vodách severní Austrálie, ale občas pronikne i do tamních řek a jezer. Jedu má v těle dost na to, aby zabil na 700 lidí!

Medúza mořská vosa
Foto: WikiMedia Commons

Především v okolí Queenslandu je postrachem plavců - dítě dokáže zabít za pouhou minutu. Oběť zasažená jedovatým chapadlem cítí palčivou bolest, na kůži se jí objevují rudé pruhy a během pár minut umírá na zástavu srdce. Kromě toho jed zasahuje i krevní buňky a poškozuje i kůži v okolí zásahu.

Protijed sice existuje, ale musí se podat velmi rychle po zásahu. Zabírá také polít postižené místo co nejrychleji octem, ale musíte to stihnout do 30 sekund.
 


Komentáře

1 ...Jajinka... SB ...Jajinka... SB | Web | 8. dubna 2010 v 19:50 | Reagovat

O_O Koupat se v moři je nebezpečný...XD

2 kaja kaja | Web | 9. dubna 2010 v 19:17 | Reagovat

ahoj mas moc pekny blog

3 adi a janka adi a janka | E-mail | 29. května 2012 v 21:33 | Reagovat

tak toho by som sa strasne bala (adi)
ja tiez , ale toho hadika s chobotnicou by som si rada pomaznala (janka) :-P  :-D :D  [:tired:] adi - O_O  ???

4 vojta vojta | E-mail | 26. června 2012 v 21:10 | Reagovat

Já jsi myslím že žralok by měl být asi tak 3-5 ;-)

5 Thomas Thomas | E-mail | 11. června 2013 v 11:19 | Reagovat

but this is interesting that the goodbye :-!

6 ada ada | 24. ledna 2014 v 16:53 | Reagovat

Blog je fakt boží :-D  :-)

7 ada ada | 25. ledna 2014 v 15:56 | Reagovat

Nikdy by me nenapadlo  ze medúza je nejnebezpecnejsi 8-O

8 ada ada | 4. února 2014 v 16:43 | Reagovat

Super blog :-P  :-)  :-D

9 ada ada | 21. února 2014 v 20:44 | Reagovat

Superrrrrrr blooogggg :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  8-)  :-D  ;-)  :-)  :-D  :-P  :D

10 Lucy Lucy | 12. března 2014 v 4:08 | Reagovat

Tak na to, ze ziju v Australii, tak si muzu piskat, protoze ani jedno z techto zvirat jsem zatim a nastesti nevidela :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama